Czym jest cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze?

Przetwarzanie w chmurze jest czymś, co ma połączyć komputery stacjonarne, laptopy i urządzenia przenośne. Polega to na tym, że możesz przechowywać swoje dane gdzieś na odległym komputerze i dostać się do nich przez Internet. Możesz zatem mieć do nich dostęp używając telefonu komórkowego, laptopa, komputera stacjonarnego, tabletu czy generalnie dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Możesz nawet łączyć się równolegle z kilku urządzeń w tym samym czasie. Pozwala ci to na przykład oglądać filmy na telefonie lub innym urządzeniu albo przeglądać i modyfikować różne dokumenty na różnych urządzeniach, a nawet pracować nad projektami w taki sam sposób, jak działa Google Docs. Oznacza to, że możesz pracować nad danym dokumentem przez Internet równolegle z innymi ludźmi w tym samym czasie bez konieczności tworzenia przez każdego osobnego dokumentu i łączenia ich w fazie końcowej.

Ważnym jest fakt, że przechowywanie danych w chmurze nie jest całkowicie darmowe. I chociaż niektóre usługi typu Google Drive oferują nawet 15GB za darmo, jeśli pragniesz używać chmury jako główny magazyn bądź umieszczać dużo dużych plików, musisz być przygotowany na uiszczanie miesięcznych opłat albo, jeśli jesteś dobrym informatykiem i masz dobre połączenie z Internetem, na stworzenie własnej chmury. Potrzebujesz tylko odpowiednio pojemnego twardego dysku, który podłączysz do sieci. Oznacza to tylko drobną opłatę, a dostęp do danych uzyskasz w cenie dostępu do Internetu. Ale jeśli twój Internet działa zbyt wolno lub często jest niedostępny, lepszym pomysłem jest miesięczna opłata za przechowywanie danych i brak zmartwień z aktualizacjami.

Pewnie w to nie uwierzysz, ale większość z nas już korzysta z tej technologii. Gmail czy Google Docs to prawdopodobnie najbardziej znane serwisy w tej chwili. W obu dostajesz około 10GB na przechowywanie danych, do których masz dostęp z dowolnego komputera na świecie. Xbox 360 ma już wbudowaną taką usługę, dając ci dostęp do 1GB danych, możesz zatem używać jej na dowolnym Xboksie bez konieczności posiadania karty pamięci.

Oczywiście nie musisz z tego korzystać, ale przetwarzanie w chmurze daje ci możliwość dostępu do muzyki, książki adresowej i innych informacji, które mogą ci się przydać w dowolnym momencie. Możesz również współdzielić pewne dane z innymi członkami rodziny, na przykład przechowywać adresy do całej rodziny, daty urodzin i inne ważne wydarzenia. Możesz również udostępniać dokumenty, muzykę czy jakiekolwiek inne pliki rodzinie bądź znajomym. Zamiast po imprezie wysyłać emaile z załączonymi zdjęciami do kilkunastu kolegów bądź członków rodziny, wystarczy po prostu umieścić zdjęcia w chmurze i każdy będzie miał do nich dostęp. Możesz również pozwolić rodzinie na modyfikowanie tych zdjęć, również w chmurze, czyli bez konieczności ponownego wysyłania ich innym.

Przetwarzanie w chmurze zdecydowanie tworzy większą integrację urządzeń swoich oraz całej rodziny, warto zatem przyjrzeć się temu bliżej, zwłaszcza że przechowywanie niewielkich ilości danych jest darmowe.