Prezentacja – czy wiesz jak to zrobić?

Funkcja pełnomocnika stawia przed Tobą różne zadania. W swojej pracy na pewno wiele razy będziesz musiał prowadzić spotkania. Jak się do nich przygotować? Jak zaplanować i przeprowadzić prezentację, żeby dobrze wypaść na spotkaniu i osiągnąć cel? Przecież chodzi przede wszystkim o to, aby słuchacze zrozumieli Cię i zaangażowali się w planowane zadania.

Wszelkie wystąpienia publiczne podlegają identycznym regułom prezentacji. Są one przydatne zarówno tym, którzy mają właśnie przed sobą pierwsze takie wystąpienie, jak również osobom, posiadającym już w tym zakresie pewne doświadczenie – zawsze przecież można coś udoskonalić!

Zanim wymienimy elementy dobrej prezentacji, przypomnijmy jedną podstawową regułę – całkowite uniknięcie wpadek podczas prezentacji nie jest możliwe. Pamiętaj jednak, że możesz je znacznie zminimalizować, ucząc się na cudzych doświadczeniach, wnioskach i błędach.

A więc czym jest, a czym na pewno być powinno, każde wystąpienie, przemówienie, prezentacja?

KROK 1 – Ustal formę przekazu
KROK 2 – Przemyśl cel swojej prezentacji
KROK 3 – Musisz wiedzieć, o czym mówisz!
KROK 4 – Bądź pewny tego, co mówisz!
KROK 5 – Szanuj swoich słuchaczy, szacunek dla audytorium wyraża się nie tylko formą prezentacji, ale także Twoim odpowiednim do niej przygotowaniem.
KROK 6 – Zastanów się nad językiem wypowiedzi
KROK 7 – Uporządkuj swoją prezentację – Zawsze powinieneś dokładnie wiedzieć, o czym mówisz, a Twoi słuchacze muszą to od Ciebie usłyszeć. Dzięki takiemu wyjaśnieniu, kiedy po, lub w trakcie prezentacji, rozpocznie się dyskusja, przebiegnie ona znacznie sprawniej.
KROK 8 – Mów tak, aby inni Cię słuchali!
KROK 9 – Uwierz w swoje umiejętności!
KROK 10 – Kiedy mówisz także słuchaj!
KROK 11 – Panuj nad językiem ciała!
KROK 12 – Stosuj ilustracje ale z umiarem!
KROK 13 – Uważaj na błędy przygotowując slajdy, nie umieszczaj na slajdzie zbyt dużej ilości informacji, przez co wielkość liter jest niedostateczna i źle widoczna dla osób siedzących dalej od niego.
KROK 14 – Przygotuj odpowiednie slajdy, np. jeżeli chcesz pokazać liczby, najlepiej zrób to na wykresie. Możesz również każdą grupę elementów podzielić według kryterium tematycznego i zaprezentować jako oddzielne slajdy.
KROK 15 – Pokonaj nieprzewidziane trudności! Może się zdarzyć, że sprzęt nagłaśniający lub multimedialny odmówi współpracy. Albo przyjdą zupełnie inni słuchacze. Jeśli zrealizowałeś wszystkie wcześniej omawiane elementy dobrej prezentacji, nie masz się czego obawiać. Pamiętaj o jednym – nie wstydź się prosić o pomoc!